Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Instalacja rekuperacji

Rozwiązaniem istotnego problemu ucieczki ciepła na zewnątrz w ramach wentylacji jest instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. System oparty o wentylację wywiewno-nawiewną jest znacznie lepszy od systemu wywiewnego, jego przewaga polega głównie na możliwości nie tylko usunięcia wykorzystanego powietrza z pomieszczeń, ale i zaopatrzenia ich w powietrze świeżę. Dodatkową zaletą rekuperacji jest fakt, iż przy wymianie powietrza, strumień zużyty oddaje swoje ciepło, powietrzu świeżemu, wwiewanemu. Dzięki temu montaż rekuperacji w istotny sposób wpływa na obniżenie kosztów ponoszonych na funkcjonowanie instalacji grzewczych. Rekuperator zasilany energią elektryczną pozwala na odzyskanie, od 50 do 80% ciepła usuwanego z budynku, w innym przypadku uznanego za stracone bezpowrotnie.

Instalacja rekuperacji

instalacja rekuperacji
instalacja rekuperacji

Standardowy rekuperator montowany w domach jednorodzinnych to zazwyczaj tzw. rekuperator oparty o wymiennik krzyżowy. Na rynku dostępne są także rekuperatory obrotowe oraz przeciwprądowe. Ostanie z wymienionych uważane są powszechnie za najbardziej wydajne, ale jednocześnie są też najdroższą opcją. Cena to też ten czynnik instalacji rekuperatora, który odstrasza najwięcej chętnych na zamontowanie takiego rodzaju wentylacji we własnym domu. Do samych kosztów zakupu rekuperatora, które nie są niskie, gdyż oscylują w granicach 10-15 tys. Do tego konieczne jest również doliczenie niemałych kosztów na stworzenie całej instalacji wentylacyjnej. Niestety koszty te podnoszą się w momencie gdy rekuperator chcemy zamontować w domu już istniejącym, gdyż wiąże się to z generalnym remontem.

Montaż wentylacji mechanicznej

Instalacja rekuperacji pozwala na zachowanie całościowej kontroli nad wymiana powietrza zachodzącą w danym budynku mieszkalnym. Istotne jest to nie tylko ze względu na ograniczenia strat ciepła spowodowanych wentylacją pomieszczeń, ale również z uwagi na jakość powietrza w budynku. Każdy rekuperator wyposażony jest w system filtrów umożliwiający bezproblemową prace rekuperatora, ale których skutkiem ubocznym jest oczyszczanie powietrza wwiewanego do pomieszczeń. Dzięki nim powietrze jakie finalnie otrzymujemy jest nie tylko pozbawione kurzu, prochów i innych materialnych zanieczyszczeń, ale również CO2 wirusów, pleśni, bakterii i grzybów. Stanowi to istotną zaletę dla osób cierpiących na alergię. Co więcej system filtrów w rekuperatorze może stać się także zbawieniem dla osób mieszkających w rejonach gdzie smog daje się dość konkretnie we znaki.

Rekuperacja doskonale sprawdza się w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Jeśli chcesz otrzymać darmową, niezobowiązującą wycenę podłogówki to skontaktuj się z nami!