Ogrzewanie podłogowe na gaz

Ogrzewanie podłogowe stanowi świetny przykład systemu grzewczego akumulacyjnego, pracującego w niskich temperaturach. Głównym elementem rozprowadzającym ciepło w budynkach są rury grzewcze rozkładane bezpośrednio pod powierzchnią podłogi w elastycznej jastrychowej wylewce. Poniżej rur grzewczych znajduje się warstwa izolacyjna, zaś na samym wierzchu kładzie się powierzchnię podłogową, np. płytki ceramiczne, kamień czy panele.

Ogrzewanie podłogowe to zasadniczo dwa rodzaje instalacji: wodna i elektryczna. Instalacja elektryczna jest oczywiście nierozerwalnie związana ze zużyciem energii elektrycznej, zaś instalacja wodna może być podłączona zarówno do sieci gazowej, kotła na drewno, węgiel lub olej opałowy.

Ogrzewanie podłogowe na gaz ma wielu zwolenników, jednakże także stosunkowo dużo osób podnosi główny mankament podłogówki na gaz, czyli wysokie koszty eksploatacji, związane z dość dużymi cenami gazu.

Zalety podłogówki na gaz

ogrzewanie podłogowe na gaz
ogrzewanie podłogowe na gaz

Podłogówka gazowa pozwala przede wszystkim na dużą wygodę w codziennej eksploatacji systemu grzewczego. Możliwe jest praktycznie całkowite zrezygnowanie z kotłowni i pomieszczeń lub dodatkowych budynków koniecznych do składowania paliwa. W konsekwencji umożliwia to lepsze wykorzystanie przestrzeni użytkowej w budynku oraz znacząco podnosi estetykę tak, działki jak samego domu.

Instalacja pozwalająca na ogrzewanie podłogowe gazem jest równocześnie bardzo mało awaryjna i pozwala na długotrwałe użytkowanie bez konieczności ingerencji i napraw. Konserwacja tego typu urządzeń grzewczych sprowadza się głównie, prawie wyłącznie do corocznych przeglądów kontrolnych.

Ogrzewanie podłogowe na gaz wymaga jednak wykonania przyłącza, które nie we wszystkich, nowo powstałych budynkach jest możliwe do zrealizowania. W takich przypadkach można wykonać zbiornik gazu ciekłego, jest to jednak rozwiązanie droższe zarówno w samej instalacji jak i dalszej eksploatacji i rekomendowane jest jedynie jako wyjście przejściowe.

Gazowe ogrzewanie podłogowe ma więc zarówno niezwykle istotne zalety, jak i wady. To od jednostkowej opinii każdego inwestora i przy uwzględnieniu specyficznych warunków każdej inwestycji powinien zależeć wybór danego systemu grzewczego. Jeśli jesteś zainteresowany darmową wyceną ogrzewania podłogowego, to skontaktuj się z nami!

Zobacz również: producenci pomp ciepła, pompa ciepła dużej mocy.