Pompa ciepła dużej mocy

pompy ciepła dużej mocy
pompy ciepła dużej mocy

Pompy ciepła stają się coraz częściej i chętniej wykorzystywanym źródłem ciepła i ogrzewania budynków. W dużej części pompy ciepła wykorzystywane są do budynków mieszkalnych, najczęściej jednorodzinnych i wolnostojących. Jednakże pompa ciepła może być też doskonałym rozwiązaniem do dużego budynku o charakterze komercyjnym czy przemysłowym.

Pompy ciepła do dużych budynków

Przemysłowa pompa ciepła może zostać zamontowana na zasadzie instalacji kaskadowej kilku połączonych pomp bądź jednego dużego urządzenia. Mocna pompa ciepła ma swoje zalety i wady. Do tych ostatnich należy na pewno wysoka cena, jednakże porównując to do wykorzystania kilku słabszych pomp w instalacji kaskadowej, koszty nie wychodzą już wtedy tak wysokie.

Wymagania pompy ciepła o dużej mocy

Istotnym wymogiem z jakim należy liczyć się przy pompie ciepła dużej mocy, jest konieczność zapewnienia jej dużego i wydajnego źródła dolnego. Wydajności cieplne muszą być na tyle duże, aby można było efektywnie ogrzewać duże budynki i jednocześnie korzystać z możliwości mocnej pompy ciepła. Dla pomp korzystających z wody i opierających na układzie woda/woda, ujęcia jej powinny wynosić kilkadziesiąt m3/h, zaś przy układach typu solanka/woda źródło dolne oparte jest o odwierty pionowe, dochodzące do 300 m głębokości.

Jaką pompę ciepła wybrać?

Najwydajniejsza dla dużych budynków, pompa ciepła dużej mocy to pompa gruntowa. Przy jej wykorzystaniu działa zasada: im większy obiekt tym większe są potencjalne oszczędności. Zaletami pomp gruntowych o dużej mocy jest możliwa do uzyskania bardzo duża moc grzewcza, osiągana tylko z jednej jednostki. Co więcej, pompy tego typu są ciche i bardzo niewielkimi nakładami energii elektrycznej są w stanie pobierać zarówno ciepło jak i zimno z gruntu.

Pompy ciepła o dużej mocy to świetne rozwiązanie, ale jedynie dla użytkowników z naprawdę dużymi potrzebami grzewczymi. Do domów jednorodzinnych czy mniejszych budynków, inwestycja w kosztowne i mocne pompy ciepła jest niepotrzebna i mało ekonomiczna.

Zobacz również: projekt ogrzewania podłogowego, producenci pomp ciepła.