Zalety ogrzewania podłogowego

Zalety ogrzewania podłogowego to jeden z częściej podnoszonych tematów, jeśli chodzi o fora internetowe i liczne branżowe artykuły. W kwestii korzyści z podłogówki powiedziano już bardzo wiele, ale dobrych podsumowań, które zbiorą w jednym miejscu wszystkie możliwie potencjalne zalety podłogówki jest niewiele. Większość materiałów skupia się na kilku najważniejszych aspektach, jak np. ekonomiczność nie podsumowując w żaden sposób całości.

zalety ogrzewania podłogowego
zalety ogrzewania podłogowego

Zalety ogrzewania podłogowego

Zalety podłogówki to przede wszystkim ekonomika eksploatowania systemu grzewczego. Podłogówka działa na Niżnych temperaturach niż klasyczne systemy, toteż opłacalność ogrzewania podłogowego będzie dużo większa. Tutaj jednak wszechstronne zalety wcale się nie kończą.

Podłogówka a zdrowie

Ogrzewanie bez grzejników daje jego użytkownikom komfort cieplny dostosowany do potrzeb zdrowotnych człowieka, do tego sprawia ogromną ulgę alergikom i astmatykom ograniczając zjawisko konwekcji, a tym samym unoszenia się w powietrzu kurzu czy szkodliwych drobnoustrojów. Zalety podłogówki w szeroko pojętym zakresie zdrowia, to także ograniczanie rozwoju pleśni i grzybów w szczególnie wilgotnych pomieszczeniach, np. łazienkach, ale jednocześnie podtrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgotności w powietrzu, nie dopuszczając do przesuszania.

Estetyka i funkcjonalność

Zalety podłogówki to również wysoka estetyka i funkcjonalność pomieszczeń, które pozbawione są kaloryferów ściennych. Dzięki grzejnikom schowanym pod podłogą, uzyskujemy wszystkie ściany wolne, a tym samym znacząco wzrasta nam ustawność każdego pomieszczenia, co z pewnością doceni wiele pań domu.

Do tego szeregu zalet podłogówki możemy doliczyć także takie zalety ogrzewania podłogowego, które każdy będzie odnosił indywidualnie. Dla jednych istotny będzie fakt, że może pozwolić sobie na praktyczną podłogę z płytek ceramicznych, łatwą do utrzymania w czystości bez rezygnowania z komfortu cieplnego, dla innych ważne będzie obniżenie kosztów użytkowania przy wykorzystania pieca gazowego, który z kolei pozwala na zachowanie wysokiego komfortu obsługi instalacji grzewczej.