Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Ogrzewanie podłogowe suche

Suche ogrzewanie podłogowe

Wygoda, prostota obsługi, efektywność czy komfort cieplny to tylko niektóre z wielu zalet ogrzewania podłogowego. Dlatego nie dziwi fakt, że jest ono coraz częściej wybieranym rozwiązaniem przez potencjalnych użytkowników.

Jednakże zanim takiego wyboru dokonają, stają oni przed niełatwą decyzją, na jaki rodzaj ogrzewania podłogowego się zdecydować? A do wyboru mamy wodne ogrzewanie podłogowe wykonane dwoma metodami – tradycyjną (inaczej mokrą) oraz suchą. Pierwszą (bardziej popularną ze względu na niższą cenę) poleca się zwykle na stropy parterowe lub na grunt. Drugą metodę – szybszą – stosuje się zwykle na stropach o małej nośności (na przykład drewnianych), ale nie jest ona regułą. Nie należy zapominać również o elektrycznym ogrzewaniu podłogowym jako jeszcze innym systemie.

Każdy z nich, choć służy temu samemu celowi (ogrzaniu mieszkania lub domu jednorodzinnego, ewentualnie innego rodzaju budynku), wyróżnia nieznacznie inny charakter i przeznaczenie (np.: do różnych budynków czy pomieszczeń). Wybór konkretnej zabudowy ogrzewania podłogowego zależny więc będzie od kilku kwestii, a wiedzieć trzeba że każda z ich ma zarówno swoje wady i zalety. Dzięki dostępnym opcjom wodne ogrzewanie podłogowe można dostosować do nowych jak i starych budynków, do jedno i wielorodzinnych domów, do budynków o niewielkim metrażu (także w blokach) czy wielkopowierzchniowych. Jeśli jednak mamy wątpliwości nie podejmujmy decyzji sami. Zasięgnijmy opinii fachowca, który dobierze najbardziej odpowiedni i wydajny system grzewczy uwzględniający nasze potrzeby i możliwości. Niektórzy producenci dostarczają również darmową wycenę podłogówki wykonanej w dowolnym systemie – skontaktuj się w celu uzyskania takiej możliwości.

Mokry system ogrzewania podłogowego (tradycyjny)

Przyjrzyjmy się zatem w wielkim skrócie obu interesującym nas metodom. Mokry system ogrzewania podłogowego to rozwiązanie tradycyjne, polegające na ułożeniu instalacji rurek grzewczych i zalaniu ich jastrychem, który stanowi zarazem wylewkę pod podłogę i nasz przyszły „grzejnik”.

Suchy system ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe suche
Ogrzewanie podłogowe suche

Mniejsze komplikacje, łatwiejsza instalacja i zdecydowanie szybszy montaż – nazywany z tego powodu systemem „weekendowym” (gdyż weekend wystarczy by cieszyć się ciepłem podłogi) – przemawiają za wyborem metody suchej. Ale to nie wszystkie atuty suchej zabudowy. Co więc jeszcze? Podłoga taka ma minimalną bezwładność cieplną stąd łatwiejszym jest regulowanie jej temperatury. Szybciej reaguje na sterownik w przeciwieństwie do jej mokrych odpowiedników. Po ułożeniu podłoga taka nie wymaga długotrwałego wygrzewania. Jest gotowa do natychmiastowego użycia i można na niej od razu układać planowaną posadzkę. Przy tym nie ma znaczenia czy będzie to glazura czy będą to drewniane panele. Prostota ułożenia sprawia, że można ją niemal wykonać we własnym zakresie.

Nie bez znaczenia jest także niewielki ciężar całości instalacji, co jest szczególnie polecane w przypadku wyższych kondygnacji, do pomieszczeń gdzie nie można obciążać zbytnio stropów – np.: na stropy z drewna, drewniane legary, a nawet antresole.

Zamiast rur zalewanych betonem, w przypadku metody suchej, układa się je w płytach systemowych (w przewidzianych do tego kanałach lub wytłoczeniach) wykonanych ze specjalnego styropianu, gipso-włókniny lub włókien drzewnych. Dzięki takiej konstrukcji 1m² podłogi wykonanej w metodzie suchej to obciążenie rzędu 5-20 kg, gdy w przypadku ogrzewania mokrego taki sam metr podłogi to już 80 kg.

Kolejnym plusem suchego ogrzewania podłogowego jest jego wysokość. Przy budowie nowego domu nie ma to takiego wielkiego znaczenia zwłaszcza gdy na etapie projektu uwzględnimy wysokościowy margines bezpieczeństwa. Inaczej jest w pomieszczeniach remontowanych, w których zamierzamy zamontować ogrzewanie podłogowe. Jeśli zdecydowalibyśmy się na metodę mokrą, należy wiedzieć, że minimalna wylewka pod ten rodzaj ogrzewania wynosić będzie 8,5 cm, a do tego należy jeszcze dodać grubość potencjalnej podłogi? Dlatego gdy podnoszenie posadzki nie wchodzi w grę, najlepszym rozwiązaniem będzie wodne ogrzewanie podłogowe wykonane metodą suchą. W zależności od wyboru materiałów (najniższy system oparty jest na płytach gipsowo-włókninowej) ogrzewanie podłogowe wykonane w tej metodzie nie powinno przekroczyć wysokości 2,5 – 3 cm! Na koniec wada. Wadą tego typu suchej podłogówki jest zdecydowanie wyższa cena całego zestawu.


Skontaktuj się w celu dobrego najlepszego rozwiązania grzewczego dla Ciebie. Zapraszamy również do zapoznania się z innymi materiałami zamieszczanymi na łamach naszej witryny, w tym – o instalacji podłogówki, a także o opiniach użytkowników ogrzewania podłogowego.