Ogrzewanie podłogowe w łazience

Decyzja o rodzaju instalacji grzewczej jest jedną z istotniejszych kwestii podejmowanych w trakcie budowy lub generalnego remontu domu czy mieszkania. Coraz częściej i chętniej wybieranym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne. Warto, więc zorientować się w mocnych i słabych stronach tego typu ogrzewania.

Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne?

ogrzewanie podłogowe w łazience
ogrzewanie podłogowe w łazience

Podłogi podgrzewane wodne najczęściej montowane są w domach jednorodzinnych, zaś podłogówka elektryczna najczęściej wybierana jest na ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu. Zamontowanie ogrzewania podłogowego wodnego w bloku może być problematyczne nie tylko ze względów administracyjnych, ale także przede wszystkim technicznych. Stropy, muszą mieć odpowiednią nośność, która pozwoli na wylanie jastrychu niezbędnego do instalacji wodnych. Dlatego też dużo częściej podejmuje się decyzje o ogrzewaniu podłogowym elektrycznym. Jednakże jego wybór niweluje zaletę ogrzewania podłogowego, jaką jest jego ekonomiczność i zmniejszanie kosztów eksploatacji. Ogrzewanie podłogowe elektryczne zamontowane w całym mieszkaniu to bardzo duży wydatek inwestycyjny jak i eksploatacyjny.

Ogrzewanie podłogowe w łazience

Przez wzgląd na taką sytuację częstym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe jedynie w łazienkach w bloku. Pozwala na osiągnięcie komfortu cieplnego, a jednocześnie maksymalne zwiększenie mocy takiego ogrzewania, poprzez swobodną możliwość oddawania ciepła przez nagrzewające się płytki, stanowiące idealny przewodnik. Ogrzewanie podłogowe w łazience ma ogromne zalety i jest coraz częściej wykorzystywane, nawet jeśli w całej reszcie mieszkania czy domu montuje się ogrzewanie tradycyjne.

Ogrzewanie podłogowe w łazience jest ze wszech miar uzasadnione, mała powierzchnia pozwala szybko i równomiernie ogrzać pomieszczenie, wykorzystując do tego minimalną potrzebną energię i utrzymywać stałą temperaturę przy wykorzystaniu zjawiska promieniowania cieplnego, świetnie przewodzonego przez płytki. Na drugim końcu zasadności w użyciu podłogówki jest ogrzewanie podłogowe w sypialni. W pomieszczeniu tym najchętniej widzielibyśmy na podłodze deski z miękkim i puszystym dywanem lub wykładzinę. A taka powierzchnia jest jedną z najgorszych do przewodzenia ciepła oddawanego przez instalację podłogową.

Zobacz również inne wpisy dotyczące ogrzewania podłogowego na naszym blogu – ile kosztuje m2 ogrzewania podłogowego czy folia do ogrzewania podłogowego.