Ogrzewanie podłogowe z grzejnika

Miejscem, w którym najchętniej zakładamy ogrzewanie podłogowe jest łazienka. Niejeden decyduje się na ogrzewanie podłogowe z grzejnika łazienkowego. Czy to dobry pomysł? Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe do istniejącej instalacji? Pomysł jak najbardziej może się sprawdzić. Możemy na przykład uzyskać ogrzewanie podłogowe z powrotu grzejnika. Jeśli mamy instalację (niskotemperaturową) zasilaną pompą ciepła, możemy wykonać podłączenie równoległe. Jeśli nie, potrzebny będzie termostatyczny zawór mieszający, który umożliwi właściwe obniżenie temperatury wody zasilającej grzanie podłogowe. Tak więc istnieją proste metody na ogrzewanie podłogowe z grzejnika.

Czy warto łączyć podłogówkę z grzejnikami?

ogrzewanie podłogowe z grzejnika
ogrzewanie podłogowe z grzejnika

Czy w ogóle warto łączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikami? Tak. Ma to swoje plusy i dla niektórych jest jedynym akceptowalnym wariantem. Niektórzy są na przykład wielkimi amatorami puchatych dywanów. Inni są zakochani w swoim tradycyjnym parkiecie i nie zamierzają zmieniać podłogi, żeby dostosować ją do potrzeb ogrzewania podłogowego. Z tego powodu nie w każdym pomieszczeniu mogą sobie życzyć podłogówki. Co innego w łazience, kuchni czy przedpokoju.

Tak, czy inaczej jeśli w jednym pomieszczeniu chcemy połączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem (np. w łazience), sprawa jest stosunkowo prosta. Jeśli jednak w całym domu, w różnych pomieszczeniach chcemy połączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikami, sprawa może być trudniejsza. W internecie dostępne są różne schematy takich połączeń instalacji tradycyjnej z podłogową, w zależności między innymi od posiadanego kotła. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, jak zawsze, warto przemyśleć koszty instalacji i ustalić na ile rzeczywiście okaże się praktyczna w naszym konkretnie przypadku.

Sprawdź również inne wpisy na naszym blogu, dotyczące takich tematów jak: ile kosztuje m2 ogrzewania podłogowego, ogrzewanie podłogowe w łazience czy folia do ogrzewania podłogowego.